News

Dożynki 2018 - pielgrzymka na Jasną Górę
04.09.2018
Jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium. W tym roku, 2 września 2018 r. do Częstochowy przybyło ok. 50 tys. rolników z całej Polski, aby podziękować za zebrane plony i prosić o błogosławieństwo na kolejny rok.
We wspólnej modlitwie wzięła udział także 50-osobowa grupa przedstawicieli gminy Radzanów: radni, sołtysi, delegaci Izby Rolnej, rolnicy. Mieszkanki wsi Ratoszyn zabrały na uroczystą pielgrzymkę przygotowany przez siebie wieniec dożynkowy.
Mszy pontyfikalnej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na początku uroczystości starostowie dożynek, Karolina i Dominik Grabarkowie z Nowej Wsi, w diecezji zielonogórsko-gorzoiwskiej, wraz ze swoimi dziećmi wręczyli tradycyjny bochen chleba z tegorocznej mąki, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i metropolicie Markowi Jędraszewskiemu.
Przed rozpoczęciem nabożeństwa do rolników zwrócił się prezydent Andrzej Duda. Nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mówił o wielkim wkładzie chłopów i polskiej wsi w walce o niepodległość ojczyzny, w obronę Polski w wojnie z bolszewikami.
Andrzej Duda podkreślił także wkład chłopów walce o wolność i niepodległość podczas drugiej wojny światowe, gdy walczyli w szeregach Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. Wspomniał też o powojennym podziemiu niepodległościowym. Polski chłop nie chciał oddać polskiej ziemi i dlatego nie udało się skolektywizować Polski, zauważył prezydent. Nawiązując do współczesności podkreślił. - Nikt nie może nam dyktować co nam wolno, a czego nie wolno. My sami decydujemy co jest sprawiedliwe, co nie, co wymaga zmiany, a co może pozostać - powiedział Andrzej Duda.
Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski miał dla rolników informacje o walc afrykańskim pomorem świń i wypłacie za suszę. Zapewnił, że Polska dąży do całkowitego wyeliminowania tej choroby w kraju. Minister dziwił się, że do tej pory tylko 1/3 gmin przysłała wnioski o odszkodowania za suszę. Dlatego od 14 września rolnicy będą mogli sami zgłaszać takie wnioski w ARiMR. Wcześniej będą wypłacane zaliczki dopłat bezpośrednich. Będą większe możliwości sprzedaży bezpośredniej.
Abp Jędraszewski w homilii nawiązywał do tradycji polskiej wsi, cytował poemat Stanisław Karola Wojtyły. - Ziemię musimy otaczać miłością, troską jak nasze matki - mówił kaznodzieja.